Жешув (Ряшів, пол. Rzeszow) (Республіка Польща)
Міста-партнери

 

Площа – 116,36 км² 
Населення –  182 454 осіб.
 
Жешув (Ряшів, пол. Rzeszów) – місто на південному сході Польщі, адміністративний центр Підкарпатського воєводства. Розташоване на річці Вислок (притока Сяну). Місто знаходиться близько в 100 км від кордону зі Словаччиною та близько 90 км від українського кордону. 
 
Історія міста
Заснували місто Жешув, можливо, останні князі з династії Романовичів Андрій чи Лев ІІ як прикордонне торгово-ремісниче місто Перемиської землі. 19 січня 1354 року місто отримало магдебурзьке право від Казимира III. В 16 ст. захисником міста став лицар та дипломат Ян Пакославіца, який прийняв потім ім’я Ряшівський. Ймовірно від нього і пішла сучасна назва міста Жешув. У 1589 році місто перейшло до старости жидачівського Миколи Спитка Лігензи. У 1638 році Жешув переходить у власність князів знатного і впливового в Польщі роду Любомирських.  У 1658 році Єжи Себастьян Любомирський створює Колегіум Піарів – другу на той час середню школу в Польщі. З 1 січня 1999 року місто стало столицею новоутвореного Підкарпатського воєводства Польщі.
 
Визначні місця
Головною визначною пам’яткою міста Жешув є середньовічний ринок з перебудованою в 19 ст. Ратушею та старовинним колодязем. До важливих архітектурних пам’яток можна віднести: середньовічний замок роду Любомирських XVI ст., Церква Фара XIV ст., Церква Отців Бернардинів XVII ст., Монастир Отців Реформації XVIII ст., колишній конвент Піярів. У місті є Політехнічний інститут, єдиний в Польщі, який готує пілотів цивільної авіації, університет, приватні вищі навчальні заклади інформаційного та економічного спрямування, а також Духовна семінарія. У загальній складності, в шести навчальних закладах Жешува, вчаться 50 000 студентів.
 
Культурні заходи
Особливою популярністю користується організований Підкарпатською філармонією фестиваль музики в Ланцуті, також кожні три роки проходить фольклорний фестиваль Полонія, що зв’язує регіон з польськими громадами у всьому світі. До того ж, симфонічний оркестр міської філармонії вважається одним з кращих в Польщі. Серед безлічі традиційних подій у місті найпопулярнішими є: фестиваль Карпатія, Дні Жешува, мультикультурний фестиваль Галичина, Ніч музеїв, фестиваль Барви України та інші. Значним інтересом користуються також Театральні Зустрічі в Жешуві, Жешувські Карнавальні Зустрічі, Бієнале театрального плакату та комп’ютерного мистецтва, і численні виставки мистецтва і фотографій. 
Сьогодні місто є найбільшим промисловим, торгово-сервісним, академічним та культурним центром південно-східної Польщі. Жешув належить до 12 польських міст, об’єднаних в Унії польських метрополій, та елітній міжнародній асоціації міст EuroCities. Лауреат конкурсу „Gmina Fair Play” 2004, 2005 i 2006.
 
Міста-партнери: Білефельд (ФРН), Буффало (США), Фанченган (КНР), Ґейнсвілл (Флорида), Івано-Франківськ (Україна), Клагенфурт (Австрія), Кошице (Словаччина), Ламія (Греція), Львів (Україна), Луцьк (Україна), Ньїредьгаза (Угорщина), Сату-Маре (Румунія).
 
Співпраця зі Львовом
4 квітня 1992 року між містами Львів та Жешув було підписано Угоду про економічне і культурне співробітництво. Основними сферами співпраці між містами, визначеними в Угоді, є:
промислове виробництво і торгівля;
організація самоуправління;
культура;
наука і освіта;
інформація;
молодіжна політика і спорт.
 
1 грудня 1995 року було підписано документ, який визначив Основні напрями співпраці міст Жешува та Львова на 1996 рік, зокрема у галузі економіки; культури та освіти; спільної діяльності міських Рад та міських адміністрацій.
З 2009 року команда депутатів та працівників Львівської міської ради бере участь у щорічному Міжнародному аматорському футбольному турнірі міст-партнерів Жешува.