Михайло Гаврилко – художник і воїн
Новини

7 вересня 2014 року в місті Болехові Івано-Франківської області відбудеться відкриття пам’ятника скульптору, художнику Михайлові Гаврилку. Про це повідомив під час прес-конференції депутат Львівської міської ради Роман Грицевич. Учасниками прес-конференції також  були Орест Скоп – архітектор пам’ятника та Орест Абрагамович – внук митця,  завідувач кафедри Львівського національного університету ім. Данила Галицького.

Як повідомив Роман Грицевич, півтора року тому з метою збору коштів для встановлення пам’ятника, був проведений благодійний аукціон «Митці – митцеві». У Львівському оперному театрі виставлялись найкращі роботи українських художників, за які вдалось виручити  116 тисяч гривень.

Своєю чергою, Орест Абрагамович розповів, що Михайло Гаврилко був нащадком козацького роду з Полтавщини. Все своє життя він присвятив боротьбі за незалежну Україну і став одним із засновників Українських Січових Стрільців. Навчався в Петербурзькій академії мистецтв, брав участь в революції 1905 року, за що згодом був ув’язнений. Потім життєва дорога звела його з митрополитом Андреєм Шептицьким, який профінансував навчання молодого митця у Краківській академії. У Болехові Михало Гаврилко познайомився з громадською діячкою Наталією Кобринською. У домі письменниці, на місці якого тепер стоїть пам’ятний знак, він виготовив 100 горельєфів Тараса Шевченка.   

Орест Скоп, архітектор пам’ятника, додав, що Шевченкіана – основний 

 напрям творчості Гаврилка. Він просто обожнював Кобзаря і вважав        геніальним пророком українського народу. Орест Скоп вважає, що Гаврилко зумів поєднати в собі талант художника і завзяття воїна. На жаль, життя героя трагічно обірвалось у Полтаві восени 1920 року. Там Михайло Гаврилко брав активну участь у національно-визвольній війні. Ці події на основі архівних даних описав у своїх працях історик Роман Коваль.   

Крім цього, у планах організаторів заходу – встановлення пам’ятника також і художникові-баталісту Іванові Іванцю, а також стелли, на якій будуть викарбувані імена Січових Стрільців, чиє життя пов’язане з Болеховим.

Проект меморіалу Стрілецької Слави розроблений авторським колективом: скульптором – Василем Яричем, архітектором – Орестом Скопом.