В рамках Третього екуменічного соціально тижня відбувся круглий стіл на тему: «Відсоткова філантропія, як механізм розвитку громадянського суспільства»
Новини

Механізм, що пропонується до запровадження законопроектом «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій», у практиці іноземних держав отримав назву “відсоткова філантропія“ і полягає в тому, що платник податку на доходи фізичних осіб (ПДФ) має право переадресувати певний відсоток (%) свого податку, який вже є сплачений до відповідного бюджету, на суспільні потреби – безпосередньо до організації, яка займається вирішенням суспільної проблеми.

 Під час круглого столу учасники обговорили нововведення, які були внесені в законопроект та переваги від його впровадження.

«Цей законопроект тепер перероблений як пропозиція до проекту податкового кодексу про зміни до податку з доходів фізичних осіб. Хоч там деякі статті випали, але в цілому дві основні частини, що стосуються впровадження трансферу податку як механізму відсоткової філантропії, залишився. 
 
Мета цього круглого столу – це донести що ми постійно популяризуємо цей механізм, незважаючи на те, що змінюється податкове законодавство. Вже розроблений проект податкового кодексу, який вміщує всі закони про податки і тому ми змінили наш законопроект і адаптували його під пропозицію до проекту податкового кодексу, яку хочемо обговорити під час круглого столу», - розповіла Наталя Алєксєєва, заступник начальника управління «Секретаріат ради» ЛМР, розробник законопроекту по відсотковій філантропії.
 
Відсоткова філантропія вже успішно дія в багатьох країнах. Вперше була започаткована в Угорщині, де успішно діє і до сьогодні. Але не лише успішна практика інших країн стала поштовхом до намагання впровадити цей механізм в Україні, а й, за словами Наталі Алєксєєвої, й те, що на сьогоднішній момент немає законодавчого механізму, який стимулював би благодійництво для фізичних осіб. 
 
«Наша організація, інформаційно-аналітичний Центр Філантропії, з 2004 року працює над тематикою відсоткової філантропії і можливості її впровадження в Україні. Нам допомагали у цьому угорські фахівці, в яких відсоткова філантропія вже впроваджена. Мене захопила ініціатива впровадження цієї норми в Україні, адже ця норма надзвичайно цікава і відкриває нові можливості для розвитку України. По-перше вона дає фінансування, реальні гроші з державного бюджету для неприбуткових організацій, які виконують корисні справи, які, на відміну від шкіл, бібліотек, лікарень, клубів, не фінансуються державою, а самі знаходять гроші для своєї діяльності. Ця норма дала б можливість отримати цим організаціям фінансову підтримку. По-друге, законопроект дає можливість громадянам вибрати серед організацій кращих, тобто громадян сам вирішує кому скерувати частину коштів із свого податку. І це певним чином буде якісним чинником відбору організацій, адже якщо організація робить хороші справи, «захопила» громадянина, то в такої організації більше шансів отримати кошти. По-третє, організації мусять вийти до людей, розповісти людям, що вони роблять. І найважливіший аспект – це громадянський аспект , тому що якщо громадяни отримають право розпоряджатися власним податком,  то вони отримають право брати участь у державних справах», - зазначила Світлана Куц, голова правління інформаційно-аналітичного Центру Філантропії.

Відділ інформаційної політики секретаріату ради
Фото: nonprofit-tech.org