Невдовзі українська громада в сербському місті Нові Сад буде мати пам’ятник Тарасові Шевченку
Новини
Ще на початку літа депутати Львівської міської ради відвідали місто Нові Сад, що у Республіці Сербія, щоб обговорити подальші плани на співпрацю між Львовом та Нові Садом. В ході зустрічі було піднято кілька важливих питань, одним з яких було встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку.
 
Створювати пам’ятник Тарасові Шевченку для Нові Саду довірили видатному українському скульптору Івану Самотосу. На цьому етапі вже готова та затверджена проектна частина та модель самого погруддя. Тепер справа залишилась за фінансовою частиною.
 
«Я активно працював над образом Тараса Григоровича Шевченка протягом багатьох років. Радію, що до мене звернулись з таким замовленням, бо для кожного митця радість коли є можливість встановити свою роботу не лише на Україні, а й за кордоном», - розповідає Іван Самотос.
 
Це пам’ятник камерного характеру, тобто такий, що не вимагає великої земельної ділянки, і призначений для скверу, чи іншого затишного місця. Зараз погруддя Тараса Шевченка на стадії завершення. Погруддя буде вилито з бронзи. Загалом пам’ятник сягатиме трьох метрів висоти з постаментом. 
 
«Зараз потрібне фінансування для ливарства, для бронзи та інших матеріалів. Проте до весни, навіть до нового року, погруддя вже може бути у бронзі. І ми зможемо вручити до свят його українській громаді в місті Нові Сад. А там вони вже встановлять його на фундамент і в березні можна було б відкривати пам’ятник», - зазначив Іван Самотос.
 

Довідка

Іван Самотос народився 20 серпня 1933 року в с. Устя Миколаївського району Львівської області. Протягом 1948-1953 років навчався у Львівському училищі прикладного мистецтва (тепер Львівський коледж декоративного та ужиткового мистецтва ім. І. Труша), а в 1953-1959 роках - студіював монументально-декоративну скульптуру у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (теперішня Львівська національна академія мистецтв). Одразу ж після завершення навчання дипломований спеціаліст обіймає посаду завуча свого рідного училища прикладного мистецтва, де до того ж викладає такі дисципліни, як скульптура, композиція, рисунок. А від 1962 року і по сей день Іван Самотос не зраджує Львівській академії мистецтв, де від 1990 року очолює кафедру монументально-декоративної скульптури, творчо працюючи в ділянці монументально-декоративної і станкової скульптури та пластики дрібних форм. 

Ставши 1966 року членом Спілки художників СРСР, Іван Самотос 1989 року здобув звання заслуженого діяча мистецтв УРСР. За два роки йому присвоїли звання професора, а 1998-го -- народного художника України. 

У творчому доробку Івана Самотоса – 118 пам’ятників (як по Україні, так і закордоном) та 4 персональні виставки.

Відділ інформаційної політики секретаріату ради