Юрій Гудима: БЮТ наполягатиме на комплексному вирішенні проблеми Грибовицького сміттєзвалища
Інтерв’ю

Проблема вивозу, знешкодження та переробки твердих побутових відходів неодноразово піднімалася депутатами Львівської міськради. Але до її конкретного розв’язання за ці чотири роки так і не дійшло. Нещодавно фракція БЮТ виступила із заявою, у якій в черговий раз закликала виконавчу владу перейти від декларацій до конкретного вирішення проблеми утилізації ТПВ у Львові. Про те, що саме пропонують депутати-бютівці в інтерв’ю Вголосу розповів голова фракції БЮТ у Львівській міськраді Юрій Гудима.

Що конкретно БЮТ пропонує зробити, аби вирішити проблему утилізації ТПВ у Львові? Чим Ваша позиція відрізняється від того, що ми чули до цього часу і чи вдасться врешті-решт зрушити її розв’язання з місця? 

Справді, депутати міськради всі ці роки намагаються вирішити проблему утилізації ТПВ. Нагадаю, що свого часу нами була прийнята концепція поводження з ТПВ, яка передбачала комплексний підхід у її розв’язанні, а саме, починаючи від змін до підходів збору і сортуванню сміття у Львові, організації його вивозу, і, нарешті, завершуючи сучасними підходами до утилізації та зберіганню ТПВ. Ця концепція також передбачала виконання робіт по закриттю і рекультивації старого міського сміттєзвалища в Грибовичах та будівництво сміттєпереробного заводу. Після цього навіть була спроба втілити цю концепцію в життя задля чого депутати створили тимчасову комісію, яка продовжує свою роботу по сьогодні. Однак конкурс на організацію нової системи вивозу та утилізації ТВП зі Львова було заблоковано з боку виконавчої влади. Складається враження, що комусь у верхніх ешелонах міської та обласної влади дуже залежить на тому, щоб все залишалося так як є, без змін. Вони лише заговорюють цю проблему, а не вирішують її. Останнє просто ставить Львів та прилеглі до нього райони під загрозу виникнення екологічної катастрофи.

Саме тому ми і виступили із заявою на сесією міськради. Запевняю Вас, що не для піару, а задля того, щоб добитися реальних зрушень у вирішенні цієї складної і наболілої проблеми. Її головний месидж – спонукати всі гілки місцевої влади пришвидшити кроки у вирішенні цієї проблеми. При цьому ми запропонували і чітко окреслили в нашій заяві що саме повинна зробити міська влада Львова, а що – обласна влада та органи самоврядування територіальних громад для того, щоб досягти позитивного результату.

Чи можна почути від Вас, в чому саме полягає відповідальність міської та обласної влади за вирішення проблеми утилізації ТПВ?

До цього часу виглядає так, що реально і міська влада Львова, і обласна влада не те, що не вирішують комплексно проблеми утилізації ТПВ, а радше «відкупляються» від мешканців сіл Малехів, Грибовичи та Дублян грошовими подачками на вирішення соціальних проблем. Так, щороку з міського та обласного бюджетів виділяються кошти на будівництво різних об’єктів інженерної та соціальної інфраструктури цих сел. За це сільські громади дозволяють владі Львова вивозити сміття на полігон у Грибовичах, який перетворився на найбільше сміттєзвалише у Європі і становить реальну екологічну загрозу для життя мешканців навколишніх сіл. Термін його експлуатації вже давно вибіг, але через бездіяльність влади сміттєзвалище до цього часу не закрито.

Проте цього року навіть от цих соціальних грошей громади сіл, розташованих навколо Грибовицького сміттєзвалища, до цього часу не отримали з бюджету Львова. Хоча у ньому закладено 6 млн. грн., з яких  600 тис. грн. призначено на вирішення проблеми централізованого водопостачання Малих Грибовичів і 2 млн. 500 тис. грн.. - на будівництво централізованого водопроводу у селі Малехів.  Тому я особисто звернувся з проханням до міського голови Львова і директора профільного департаменту, щоб ці гроші були не віртуальними, а реальними. Ми розуміємо, що наповнення бюджету катастрофічне, Але ті роботи треба починати негайно, тим більше, що проектно-кошторисна документація по цих об’єктах вже готова. Фракція БЮТ взяла під контроль це питання і сподіваюся, ми доб’ємося того, що місто Львів виконає свої зобов’язання перед сільськими громадами. 
 
У заяві БЮТ викладені кроки щодо вирішення проблеми закриття та рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Чи реально їх втілити у життя?

Так, реально за умови бажання передусім влади це зробити. Минулого тижня у міськраді відбулося засідання тимчасової депутатської комісії з проблем реалізації концепції утилізації та переробки ТПВ у Львові  за участю голів сільрад Грибовичів, Малехова та ін., а також заступника голови Жовківської райради. Всі учасники наради визнали слушною та підтримали нашу пропозицію щодо завершення процедури державної екологічної експертизи сміттєзвалища у Грибовичах. Лише акт про проведення такої експертизи та її результати можуть слугувати законною підставою для припинення експлуатації полігону. Попри те мало хто сумнівається в тому, що це необхідно зробити. Однак точна дата можливого припинення експлуатації Грибовицького сміттєзвалища може бути названа тільки після того, як відбудеться така експертиза. Замовником державної екологічної експертизи повинна виступити Львівська міськрада і вона ж повинна виділити кошти на її проведення.

Паралельно, тобто вже зараз, влада Львова повинна замовити проект рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Сьогодні такого проекту немає. Хоча кошти на те, щоб замовити його якісне виготовлення, можна виділити ще цього року з тих 6 млн. грн., які закладено у бюджет на вирішення проблеми Грибовицького сміттєзвалища. Необхідно лише, щоб виконавча влада розробила умови проведення і оголосила конкурс на виготовлення такого проекту. Це реально зробити до кінця року і фракція БЮТ наполягатиме на цьому. 

Як тоді пояснити те, що на Грибовицькому сміттєзвалищі вже працює фірма, яка займається дегазацією, хоча проекту рекультивації ще немає?

Дегазація – це лише один із пунктів програми рекультивації сміттєзвалища. На моє переконання, те що цю фірму допустили до виконання робіт без попереднього ухвалення комплексного проекту рекультивації, є великим мінусом. Хоча б з огляду на те, що ця фірма безглуздо спалює гази у повітрі, замість того, щоб використати їх для опалення різних соціальних об’єктів, розташованих неподалік від Грибовичів.  

Значно більшу загрозу сьогодні для екології та життя мешканців навколишніх сіл становлять інфільтрати та кислі гудрони, які безперешкодно витікають з-під звалища і потрапляють у водойми.  Зараз на сміттєзвалищі ведуться роботи по укріпленню захисного шару грунту. Але це не врятує і не спинить витік шкідливих речовим вже при першому більшому дощу.  Нещодавно ми відвідали Грибовицьке сміттєзвалище  і там просто пробували патиком землю, то вже на глибині 80 см з-під землі починає просочуватися сіра масляниста речовина.

Із закриттям Грибовицького сміттєзвалища постає нова проблема для Львова – куди вивозити сміття, адже нового полігону ТПВ місто немає?

Вже на найближчих засіданнях сесій міської та обласної ради БЮТ планує звернутися до депутатів облради та до голови Львівської ОДА  з вимогою пришвидшити пошук нового майданчика під  полігон ТПВ для міста. Наскільки мені відомо, голова Львівської ОДА Микола Кміть вже включився в цю роботу і поставив відповідне завдання перед підрозділами держадміністрації. Такій підхід особисто мені імпонує.  

Разом з тим ми усвідомлюємо, що знайти місце під нове сміттєзвалище для Львова буде вкрай складно. Бо мешканці прилеглих районів побоюватимуться, що їх чекатиме таж сама доля, що спіткала громади сіл, розташованих навколо Грибовичів. Тому влада зобов’язана подбати про те, щоб новий полігон ТВП був зроблений відповідно до сучасних технічних та екологічних умов, щоб були витримані всі санітарні стандарти під час його експлуатації, а робота над його будівництвом відбувалась прозоро і без порушень законодавства.

Влада повинна також подбати про те, щоб провести велику роз’яснювальну роботу серед мешканців району, де буде розташований новий полігон. Не виключаю також і того, що Львів візьме на себе ряд фінансових та соціальних зобов’язань перед цими людьми в обмін на те, що вони погодяться виділити землю під сміттєзвалище.

А чи має Львів кошти на будівництво нового сучасного полігону?

Таких коштів в повному обсязі місто немає. У всьому світі утилізацією відходів займаються перед усім приватні інвестори в партнерстві з міською владою. Бо коли ми говоримо про сучасні підходи до переробки відходів, це означає, що в цей комплекс входитиме обов’язково не лише новий полігон, але й  завод по переробці сміття, і нова система організації вивозу відходів з міста, впровадження роздільної системи відбору сміття в мешканців і багато іншого. А у випадку Львова, до цього ще слід додати і рекультивацію старого сміттєзвалища. Тому БЮТ ініціюватиме і наполягатиме на тому, щоб до вирішення цих проблем було залучено приватних інвесторів та партнерів. 

Вголос
vgolos.com.ua/politic/6313.html