Вибори місцевих рад: готовність номер один

Відповідно до рішення парламенту, вже 30 травня 2010 року повинні відбутися вибори місцеві. Як виглядатиме виборча кампанія у Львові, наскільки вона відрізнятиметься від часу минулих виборів і спробували дізнатися журналісти «Львівського порталу».

Фракція «Наша Україна» зараз є найбільшою у Львівській міській раді. Проте вона дуже неоднорідна – членами її є представники власне «Народного Союзу «Наша Україна», КУНу, РУХу, та ХДС.

Проти того, аби на наступні місцеві вибори йти цілим блоком виступає міська організація «НУ». Принаймні, відповідне рекомендаційне рішення львівські нашоукраїнці вже прийняли. Щоправда, член фракції «Наша Україна» у ЛМР Сергій Бащук зазначив, що блокуватись з політичними соратниками доречно, але вже після виборів. На переконання депутата, мажоритарна система значно ефективніша, однак, очевидно, що наступні місцеві вибори ще пройдуть за партійними списками.

Проти єднання під одним політичним дахом виступають і окремі представники львівського РУХу. Відомо, що частина представників цієї партії на чолі з лідером Борисом Тарасюком нині тяжіє до Юлії Тимошенко, однак львівські представники РУХу таких кренів у бік прем’єра не схвалюють. Член фракції «Наша Україна» у ЛМР Тетяна Крушельницька каже, що питання місцевих виборів на конференції РУХу не обговорювались, тож в якому форматі ця політична сила йтиме на місцеві вибори достеменно невідомо. Проте нещодавно львівські рухівці офіційно оформили в львівській міській раді власну депутатську групу. Особиста позиція пані Крушельницької – рухівці повинні йти на місцеві вибори як окрема політична партія. «Я наголошую – це моя позиція. Попри це, звичайно, рішення ми прийматимемо всі разом. Однак я вже не раз пересвідчувалась, що краще бути незалежними, працювати самостійно як окрема політична партія, а не член блоку», - вважає Тетяна Крушельницька.

Фракція Блоку Юлії Тимошенко попри те, що в ній також існують різні погляди на окремі речі (що виливається і в голосуваннях в сесійній залі), наразі зберігає монолітність. Керівник фракції Юрій Гудима каже, що львівські бютівці ще не приступали до формування списків, проте до виборів готові завжди. Разом із тим, зазначив пан Гудима, на виборах до міської ради блок, очевидно навіть збільшиться. Мова йде про представників партії «Реформи і Порядок», які мають зараз окрему фракцію в міській раді. Пан Гудима зазначив, що за весь час діяльності міської ради та з часу підписання угоди між БЮТ та ПРП жодного разу не виникало розбіжностей. Тож, прогнозує пан Гудима, якщо вибори відбудуться вже незабаром, то очевидно буде і спільне формування списків на вибори до міської ради.

Про тісну  співпрацю із фракцією БЮТ каже й голова фракції «Реформи і Порядок» у ЛМР Олег Бас.  «Наразі ситуація виглядає так, що на місцеві вибори ми підемо разом. Зрозуміло, що при формуванні списку, представники нашої партії наполягатимуть на тому, аби особливу увагу було звернено на персональну активність кандидата в депутати, його ініціативи, кількість вирішених проблем міста», - зазначив Олег Бас.

Натомість «Пора» зізнається – в свої виборчі списки із задоволенням включила би відомих та авторитетних львів’ян. «Але їх в політику не заманиш і калачем. Я переконаний, що в середовищі «Пори» знайдеться чимало хороших, прагматичних спеціалістів, котрі принесуть користь як місту, так і країні загалом», - заявив в коментарі «Львівському порталу» керівник фракції «Пора» у ЛМР Петро Адамик. За його словами, до місцевих виборів пористів гартуватимуть президентські перегони, на котрих вони мають намір боронити вибір електорату від фальсифікацій.

Про повну «бойову» готовність до місцевих виборів «Львівському порталу» повідомив керівник фракції ВО «Свобода» у ЛМР Василь Павлюк. Депутат зазначив, що для його партії виборчий процес триває постійно. «Наш лозунг: вибори скінчились – вибори почались. Як на мене, то варто було би провести перевибори у радах всіх рівнів. Тоді буде шанс, що в країні щось зміниться на краще», - переконаний міський обранець.

Тим часом, керівник фракції УНП у ЛМР Юрій Кужелюк воліє говорити не стільки про партію, скільки про громадську організацію «Спільнота», керівником якої також є він. Організація, за його словами, домагатиметься змін у виборчому законодавстві. «Ми переконані, що на виборах до місцевих рад має діяти мажоритарна система. Закриті списки – це злочин проти держави», - заявив Юрій Кужелюк. 

Р.S. «Львівський портал» спілкувався лише з представниками тих політичних сил, котрі нині представлені у ЛМР. Однак, очевидно, що вже 30-го травня на місце в сесійному залі Львівської міської ради претендуватимуть багато нових політичних утворень. Можна прогнозувати, що учасниками місцевих виборів будуть також партійні соратники Петра Писарчука, Арсенія Яценюка, Анатолія Гриценка. Не виключено також, що створення власного блоку ініціюватиме діючий міський голова Львова Андрій Садовий.

Сергій Бащук, заступник голови фракції «Наша Україна»: “З часом ми повернемось до мажоритарної системи»

«Я переконаний, що кожен справжній політик готується до наступних виборів з моменту свого обрання, здійснюючи ті повноваження, які йому дали виборці. Наша фракція завжди мала свою власну точку зору. Ще не було такого, аби ми йшли на засідання і не мали чітко визначеної позиції з приводу того чи іншого питання. Щодо персоналій і виборчих списків, то ми, наразі ще нічого не готуємо. У наші партії є вироблений механізм складання списків, в нас він доволі прогресивний.

Щодо стратегічних планів, то міська партійна організація «Наша Україна» прийняла рекомендаційне рішення, аби партія йшла на вибори самостійно, а не блоком. Можна блокуватися вже після того як партія представлена у раді певного рівня. Робити це на етапі виборів, я вважаю, є недоцільним.

Моя думка – добре було би повернутись до мажоритарної системи виборів. Про це говорить і Президент у своєму варіанті Конституції і я цей крок підтримую. Будучи обраним перший раз по мажоритарному округу, другий – за партійними списками, я маю можливість порівняти ефективність і мотивацію конкретного депутата щодо виконання ним своїх повноважень. Скажу, що на користь мажоритарної системи говорить безпосередній контакт із виборцями. Тому, гадаю, з часом ми повернемось до мажоритарної системи. Хотілося б, аби це було якнайшвидше, але очевидно, наступні місцеві вибори проходитимуть за нині діючою схемою».

Юрій Гудима, керівник фракції БЮТ: «Ми ще не приступали до формування списків»

«Верховна Рада прийняла рішення проводити вибори до місцевих рад 30 травня 2010 року, і наша політична сила до цього готова. Нараз ми ще не приступали до формування списків. Відомо, що в блоці із БЮТом є і партія «Реформи і Порядок». Хочу зазначити, що з представниками ПРП у нас немає ані політичних, ані господарчих розбіжностей на рівні міста. Якщо залишаться чинними наші домовленості 2006-го року, то міська організація БЮТ не матиме нічого проти».

Юрій Кужелюк, керівник фракції УНП: «Балаган у радах тому, що депутат думає, як догодити партійному босу, а не людям»

«Виборчих списків від УНП ми наразі не формуємо. Зараз у всіх на слуху президентські вибори, так що в першу чергу ця тема є акутальною. Можу сказати від імені ГО «Спільнота», що наша організація буде пропонувати внести зміни до закону про вибори. Ми переконані, що на виборах до місцевих рад має діяти мажоритарна система. Закриті списки – це злочин проти держави. Кожен громадянин хоче знати в обличчя того, за кого він голосує. Чому зараз такий балаган у радах місцевих рівнів? Та тому, що депутат думає, як догодити партійному босу, а не людям».

Олег Бас, керівник фракції ПРП: «На місцеві вибори ми підемо разом одним списком з БЮТом»

«Наразі ПРП знаходиться у одному блоці із «Батьківщиною» - в БЮТ. Сьогодні ситуація виглядає так, що на місцеві вибори ми підемо разом одним списком. Зрозуміло, що при його формуванні, ми особливу увагу звертатимемо на персональну активність кандидата в депутати, його ініціативи, кількість вирішених проблем міста. Обов’язково братиметься до уваги також авторитетність та значимість для громади міста. Від цього і залежатиме місце в загальному списку. Проте, хочу зазначити, що списки ще не формуються».

Василь Павлюк, керівник фракції ВО «Свобода»: «Лозунг нашої партії: «Вибори закінчились – вибори почались»

«Лозунг нашої партії: «Вибори закінчились – вибори почались. Тому ми до цього процесу готові завжди. У нас постійно працює міський партійний штаб, котрий можна вважати одразу й виборчим штабом. Зараз у Львівській міській раді «Свобода» представлена дев’ятьма депутатами. Ми постійно працюємо з людьми, намагаємось вирішити їхні проблеми. Щодо формування виборчих списків, то до них ми ще не приступали. Але можу сказати, що туди потраплять люди, котрі є активними учасниками вирішення міських проблем. «Свобода» виступає за відкриті партійні списки, бо сьогодні у нас твориться казна-що. В країні ніхто ні за що не відповідає».

Петро Адамик, керівник фракції «Пора»: «Відомих та авторитетних людей в політику не заманиш і калачем»

«Політики мають бути завше готовими до виборів. Хочу наголосити, що до останнього волевиявлення на місцях, 90% наших людей не були членами жодної партії. На Львівщині «Пора» зараз представлена 200 людьми у радах різних рівнів. Це попри те, що всіх загалом по Україні нас представлено близько 400-т. Що стосується наступних виборів до міської ради Львова, то списки ще наразі не формували – це прерогатива партійної конференції. Нараз ми проводимо перереєстрацію членів партії. Звичайно, хотілося б залучити якомога більше відомих, авторитетних людей, але їх в політику не заманиш і калачем. Оскільки незабаром президентські вибори, то наша політична сила докладе всіх зусиль, аби не було фальсифікацій. Під час цієї роботи і перевіриться боєздатність наших однопартійців, з’являться нові лідери, активні молоді політики. Я переконаний, що в середовищі «Пори» знайдеться чимало хороших, прагматичних спеціалістів, котрі принесуть користь як місту, так і країні загалом».

Тетяна Крушельницька, член фракції «Наша Україна», член НРУ: «Особисто я за те, аби РУХ йшов на вибори самостійно»

«Важко наперед передбачити, в якому форматі піде на них РУХ. Відомо, що серед членів нашої партії є такі, що тяжіють до БЮТ, однак проводи Львівський, Івано-Франківський та Тернопільський не підтримують такої позиції. Проте в нас все так швидко змінюється, що наперед передбачити важко. Питання місцевих виборів на партійній конференції не обговорювалось. Особисто я за те, аби йти на вибори самостійно. Я не раз пересвідчувалась, що набагато ефективніше можна працювати, коли ти робиш це самостійно. Звичайно, це тільки моя позиція, жодного рішення з цього приводу нема. Але коли партія йде на вибори самостійно, то може розраховувати тільки на власні сили. Не здобудемо перемогу, значить будемо працювати ще краще, по-іншому».

 

lviv.proua.com/news/2009/10/21/133521.html#comms