Василь Павлюк: «Націоналізм – це не ненависть, це – любов»
Інтерв’ю
Василь Павлюк  - голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міській раді. У нинішній передвиборчій кампанії головному "свободівцю" Львова дістався непростий "шмат" роботи - він очолює кампанію у Житомирській області.
 
-    Пане Василю, як ідеї "Свободи" сприймають у Центральній Україні?
 
-  Бачу, як з кожним тижнем набираємо там прихильників. Коли людям спокійно роз'яснюєш, що таке український націоналізм, що це не ненависть, а це любов - любов до українського і повага до інших націй, то люди починають по-іншому до нас ставитися. Вони слухають, багато запитують про УПА, про українські бойові дивізії. Часто запитують: як. ставитеся до інших національностей - євреїв, росіян? Починаю все розкладати по поличках, пояснювати, що євреї, росіяни, поляки, литовці мають свої держави, а українці іншої держави, крім України, не мають. Це Богом дана нам земля і наша держава, і ми, всі громадяни цієї держави, маємо спільно, з любов'ю будувати нашу домівку. Це всі розуміють і погоджуються.
 
Маємо дуже багато прихильників, навіть серед російськомовного населення. Вони навіть стають членами партії. І обіцяють, що обов'язково вчитимуть українську. Ми не проти інших мов, бо чим більше мов знає людина, тим вона багатша. Але, в першу чергу, треба знати українську, бо це державна мова. Особливо, якщо ти державний службовець. Це по-європейськи. Цікаво також, що з нашими східними прихильниками набагато легше працювати, ніж на Західній Україні.
 
-   ???
 
- На сході, в центральних областях люди реально дивляться - якщо лідер прокрався чи пробрехався, то вони йому перестають довіряти. А галичани, напевно, консервативні. Вони зробили на когось ставку і не хочуть від того відійти, хоч би їм що. Це наша ментальність... Тому ВО "Свобода" сподівається отримати значну підтримку на сході - і під час парламентських, і місцевих виборів.
 
Найбільшу надію маємо на молодь. Молодь нам вірить. Наприклад, підчас футбольного матчу між Україною і Грецією я був у Житомирі, з колегами дивилися футбол у публічному місці. Народу було багато, за сусіднім столиком сиділа молодіжна компанія, вони розмовляли російською. Але коли заграв гімн України, вони піднялися і поклали руку на серце. Так само, як і ми. А весь зал сидів - переважно люди середнього і старшого віку. Під час матчу ця молодь вболівала і кричала: "Слава Україні! Героям слава!". Це була російськомовна молодь.
 
-   ВО "Свобода" виступає за проведення люстрації в Україні. Як практично плануєте це робити?
 
-  Парламент має прийняти закон про люстрацію, який уже вніс Олег Тягнибок. Він зареєстрований і є на розгляді. Відповідно до нього на місцях створюються люстраційні комісії, куди мають увійти представники від громадськості, Служби безпеки, політичних сил. Комісії збиратимуть інформацію на місцях (з підтверджених і перевірених фактів, свідчень, інформацію з архівів тощо), а потім передавати в комісії, де визначатимуть, чи людино дійсно може (чи не може) займати державні посади, бути депутатом. І це нормально. Може бути, що людина пройде люстрацію і залишиться на посаді, якщо буде доведено, що вона не зробила зла державі, народу.
 
-  Кого в першу чергу мають піддати люстрації?
 
- У першу чергу йдеться про працівників спецслужб. Спецслужби КДБ нікуди не ділися. Росія називає свою спецслужбу ФСБ, але це той самий КДБ. Вони мають агентуру по всіх колишніх республіках СРСР і навіть у країнах, які колись належали до Варшавського договору. Якщо думаємо, що між нашими країнами сьогодні - мир і дружба, то це далеко не так. Тому що у російської влади залишилося імперське мислення.
 
Але люстрацію мають пройти не тільки ті, хто працював в органах КДБ. Це люди будь-якої спеціальності, ті, хто був при владі, впливав на шляхи розвитку держави. Наприклад, у Болгарії провели люстрацію серед журналістів. І країна жахнулася, коли відомі журналісти, які вчили болгар, як їм розбудовувати демократію, виявилися "стукачами" КДБ. Поляки, наприклад, провели люстрацію навіть серед духовенства. Виявилося, що велика кількість ксьондзів працювала на спецслужби. Вони теж жахнулися, але пережили. Будь-який народ, якщо він хоче очиститися, збудувати свою державу, демократію, розвиватися, мусить це перейти. І це повинна зробити Україна.
 
-  Але ж ви розумієте, що люстрація викличе спротив владної верхівки? Це ж практично всю владу в Києві треба буде змінювати...
 
- Я би не сказав, що всю. Ми не рахували, звичайно, але можемо здогадуватися, що є великий відсоток тих, кого треба змінювати. Але багато є порядних міністрів, депутатів. Люстрація потрібна. Але перед тим, як її проводити, треба провести роз'яснювальну роботу. Щоби люди зрозуміли, що ніхто нікого не буде розстрілювати і в тюрми саджати. Просто певних людей треба забрати від влади. І коли суспільство це зрозуміє, ми дійсно почнемо по-іншому жити, по-іншому думати. Люди підтримають такий закон.
 
-   В Україні пройшли акції «Свободи» проти підписання Україною угоди з Євросоюзом про реадмісію. Але вас, схоже, ніхто не почув...
 
- З 1 січня набула чинності друга частина угоди між Україною і ЄС про реадмісію, відповідно до якої з 2010 року Україна буде приймати осіб, які прибули в Європу з України і порушили правила перебування в країнах ЄС. Нинішня українська зовнішня політика - рабська, угодовницька... Ми хочемо в Європу, в НАТО, бо це гарантія нашої безпеки. Але нинішня влада замість того, щоби провести нормальні економічні реформи, яких вимагає від нас європейська спільнота, підписала з Євросоюзом угоду про реадмісію - щодо повернення в Україну нелегальних мігрантів. Наші владці сподівалися, що українцям спростять візовий режим і таким чином вони продемонструють значні поступки на шляху в ЄС.
 
Але влада зробила і собі, і народу велику проблему. Найбільший потік нелегальних мігрантів в Україну йде з Росії, Молдови і Білорусі, а ми з ними не підписали угоди про реадмісію. На сьогодні не делімітовані кордони саме з цими країнами. Так само, як з жодною азійською і африканською країною. Це означає, що увесь потік мігрантів, який не хоче приймати Європа, мусить приймати Україна і за свої бюджетні гроші їх тут утримувати, годувати, лікувати і депортувати назад на їхню батьківщину. Це означає, що вже з 1 січня 150 тисяч нелегалів нам "скине" Європа і ще 60 тисяч - Білорусь. Ми змушені будемо утримувати у себе понад 200 тисяч людей. А це - небезпека зростання злочинності, розповсюдження наркотиків, хвороб. Матимемо й економічну проблему - що з ними робити? Наш народ і так живе бідно, а ми ще мусимо з бюджету забирати кошти на мігрантів. З України зробили відстійник... "Свобода" всюди про це говорить, а від нас відмахуються і називають нас расистами. Та ми не проти жодної нації, хай до нас приїжджають в гості люди з різним кольором шкіри, різною мовою. Але ми проти нелегалів. В Україні має бути порядок.

Розмовляла Іванка Тростянець
Леополіс 07.01.10 №2(175)