Бюджет – краще пізно, ніж ніколи
анонси
Хоч і з великим запізненням, однак і Львівська обласна, і міська рада нарешті ухвалили головний фінансовий документ на 2010 рік. Уперше за багато років цей документ затвердили лише у травні, тобто майже півроку й область, і обласний центр, і навіть найменша сільрада були вимушені жити за фінансовими показниками, розрахованими для минулого року.
 
Однак звинувачувати в такій ситуації обласних і міських депутатів аж ніяк не випадає – вони самі стали заручниками, адже ухвалювати місцеві бюджети можна лише протягом двох тижнів після схвалення загальнодержавного бюджету. А саме з цим, як відомо, і виникли проблеми.
Порівняно з минулорічним обласний бюджет-2010 помітно “потовстішав”. Обсяг бюджету за доходами становить 3 млрд. 503 млн. грн.., що перевищує бюджет за 2009 рік на 574 млн. грн. (10%), та видатками розміром 3 мільярди 618 млн. грн., тобто більше, ніж використали торік, на 772 млн. грн. (27,1%).
 
Однак особливих підстав для оптимізму це не дає – прогнозований рівень інфляції на цей рік становить щонайменше 13%. Тобто реально область отримає навіть дещо менше, ніж минулоріч. І хоча йдеться про бюджет виживання, за словами члена бюджетної комісії Львівської облради Степана Кубіва, навіть у таких умовах начальник головного фінансового управління ЛОДА Олег Демків представив загалом ідеологічно непоганий документ. До того ж, у першому кварталі зафіксовано зростання дохідної частини бюджету на 6%. 
 
Основною відмінністю цьогорічного бюджету, за словами депутата, є чітка матриця податкової політики і запровадження публічного контролю за його виконанням. Проблемою є те, що економічна криза не завершилася, тож із погляду вкладення суспільних коштів треба виявляти максимальну обережність. “У кожному разі це є бюджет виживання”, - зазначив Степан Кубів.
 
Тим часом бюджет міста Львова, порівняно з минулорічним, зріс одразу на 25% і становить 2 млрд. 436 млн. 634 тис. грн. Попри це, голова бюджетної комісії Львівської міської ради Андрій Стецьків у коментарі “Газеті” зазначив, що виконати дохідну частину бюджету буде вельми проблематично. "Проект бюджету ставить високу планку для виконавчих органів ЛМР. Як бачимо, бюджет затверджують у доволі складних умовах. Адже завершення минулого бюджетного року збіглося в часі зі складною економічною та політичною ситуацією через президентські вибори. Відтак було затягування із прийняттям нового бюджету, були затримки виплати коштів через державні установи", – зазначив А. Стецьків.
 
Новинкою цього року мають стати щоквартальні звіти міських фінансистів щодо стану виконання бюджетів міста. Також усі тендери на виконання робіт за бюджетні кошти мають відбутися до 1 липня. Якщо чиновники не встигнуть підготувати документів на тендер, то фінансувати ці роботи за рахунок бюджету вже не буде сенсу. А от із неповороткими чиновниками доведеться розбиратися на предмет їхньої відповідності посаді – вважає пан Стецьків. Також особливістю цьогорічного бюджету є збільшення фінансування районних адміністрацій – це дозволить дещо децентралізувати міське управління.
 
Водночас свої бюджети затвердили й основні міста області. Так бюджет Трускавця на цей рік становить 61,9 млн. гривень. При цьому зросте фінансування захищених статей видатків – освіти, охорони здоров’я. А от у Дрогобичі побоюються, що через зупинку основних підприємств можуть виникнути проблеми з виконанням бюджету міста – він може недобрати 15 мільйонів гривень.

Олександр Сирцов
Львівська газета