«З перших днів члени комісії визначили чіткі пріоритети у фінансуванні громадських організацій і формуванні бюджету», - Ярослав Музичко
Тема тижня

У Львівській міській раді відбулось звітне засідання комісії культури, промоцій, засобів масової  інформації та туризму.

У засіданні взяли участь члени комісії та запрошені: генеральний директор Львівського національного академічного театру опери та балету ім. С.Крушельницької, заслужений працівник культури, член комісії  Тадей Едер, голова фракції «Самопоміч» у Верховній Раді України Олег Березюк, начальник управління культури Ірина Магдиш, начальник управління туризму Галина Малець, керівник відділу промоції Марта Іванишин, керівник Центру туристичної інформації Львова Олена Голишева та директор департаменту «Адміністрація міського голови» Андрій Москаленко.

У своєму виступі голова комісії Ярослав Музичко повідомив, що за звітний період проведено 130 протокольних засідань та 35 виїзних (в т.ч. у  вісьмох театрах міста): музеї історії релігії, музеї Соломії Крушельницької, музеї архітектури та побуту у Львові, квартирі-музеї Фаїни Петрякової, музеї «Личаківський цвинтар », музичних, хореографічній школах та школах мистецтв, установах бібліотечної системи міста.

На засіданнях комісії розглянуто 960 питань, з яких: 92 - звернення фізичних осіб, 224-звернення юридичних осіб, 52 - звернення громадських організацій, 92-проекти ухвал,155 – звернень управління культури, 25 - звернень управління інформаційної політики та зовнішніх відносин. Робота комісії зосереджувалась на формуванні та погодженні бюджету Управління культури, Управління туризму, інших профільних управлінь на 2011-2014 роки, календарного плану заходів на 2011-2014 роки та на 4 конкурсах соціально-культурних проектів (2011-2014 рр.).

Зі слів голови комісії культури, промоцій, ЗМІ та туризму, розглянуто та погоджено 87 звернень про встановлення меморіальних таблиць та пам’ятних дощок видатним особистостям, що народились чи працювали та творили у м.Львові. Зокрема, таким видатним особистостям: директору інституту «Укрзахідпроектреставрація» Івану Могитичу, засновникам Першої української гімназії у Львові братам Кокорудзам, , письменнику Юрію Покальчуку, Герою України Юрію Вербицькому, видатному вченому Юрію Шевельову, композитору Василю Барвінському, ідеологу ОУН Дмитру Донцову, громадсько-політичним діячам Вячеславу Чорноволу та Атені Пашко, Євгену Коновальцю, Юрію Горліс-Гоському, Володимиру Кубійовичу, Михайлові Вербицькому, братам Тершаковцям, Віденській битві, Миколі Колессі, Лесю Курбасу, Ярославу Дашкевичу, Ярославу Стецьку, Яцеку Куроню. Також встановлено ряд пояснювально-інформаційних таблиць. Відбулисьобговорення щодо встановлення пам’ятників Митрополиту Андрею Шептицькому, Небесній Сотні, підтримано встановлення погруддя Володимиру Самійленку. Підтримано створення Музею Переслідуваної Церкви. Схвалено проведення маркування російських товарів. Фінансово підтримано у розмірі 30,0 тис.грн. відзначення 35-річного ювілею ансамблю «Ватри». Передано Національній Бібліотеці Академії Наук України ім. В.Стефаника приміщення колишнього кінотеатру ім.І.Миколайчука, комісія культури взяла участь у створенні нового туристичного путівника Львова.

У своєму звіті Ярослав Музичко, зокрема, повідомив, що  було проведено 2 круглі столи з львівськими музичними виконавцями та 3 - з книговидавцями Львова, ініційовано 5 громадських слухань, і ще у 18 - члени комісії брали участь. З ініціативи комісії започатковано програму промоції україномовних видань львівських видавництв засобами соціальної реклами та інформаційних ресурсів ЛМР.

Члени комісії беруть участь у тимчасових комісіях: конкурсній комісії з питань визначення кращих україномовних книжкових видань (Я.Музичко, Т.Семущак), комісії у справах релігії при виконавчому комітеті (О.Олійник), конкурсній комісії з надання фінансової підтримки громадським організаціям для покриття видатків на оренду приміщень (Т.Семущак), конкурсного комітету з визначення операторів для обслуговування майданчиків паркування (Я.Музичко), конкурсній комісії з визначення кращих соціально-культурних проектів громадських організацій у галузі розвитку громадянського суспільства (комісія у повному складі), робочої групи з підготовки відзначення 10-ї річниці візиту Папи Римського Івана Павла ІІ до Львова (голова комісії), комісії з проектування пам’ятника Андрею Шептицькому (Я.Музичко), конкурсній комісії на кращий проект скульптури Божої Матері на Привокзальній площі (Я.Музичко), конкурсній комісії на кращий проект пам’ятника репресованим українським родинам (Я.Музичко), у робочій групі з створення Стратегії розвитку культури м. Львова, у робочій групі «Інтегрований розвиток старої частини м. Львова» (Я.Музичко), конкурсній комісії на кращий проект пам’ятника Героям Небесної Сотні (Я.Музичко),  тимчасовій комісії з надання в оренду нежитлових приміщень Львівського музею історії релігії (А.Країнський та О.Олійник), комісії з відзначення працівників музейних закладів м.Львова (Т.Семущак, С.Макітра).

Голова комісії Ярослав Музичко, зокрема, бере участь у конкурсній комісії на кращий проект скульптури Богдану Ігору Антоничу; комісії з нагородження кращих працівників культури; комісії з нагородження кращих музейних працівників; член Ради конкурентоспроможності міста; член наглядової ради КП “ Інституту міста”; член комісії з найменування та перейменування назв вулиць і площ член робочої групи з питань туризму, член Наглядової ради Проекту “Східно-Європейські перлини: створення і просування продукту міського культурного туризму у транскордонному просторі”.

Крім цього, на сесії ЛМР було схвалено пропозицію комісії про оголошення 2012 року роком УПА з нагоди 70-річчя з часу утворення  та роком Олекси Новаківського, з нагоди 140-річчя від дня народження. За підтримки комісії створено багатостраждальний музей Олени  Дашкевич-Степанів. Створено Квартиру-музей Фаїни Петрякової.

Серед іншого, комісією культури, промоцій, ЗМІ та туризму підтримано звернення Львівської Національної Галереї мистецтв про узаконення передачі на баланс Галереї будівлі «Музей мистецтва староукраїнської книги» (вул.Коперника, 15-а), про створення Центру розвитку давніх ремесел у м.Винники та про фінансування завершення ремонту опалення у приміщенні Львівської хореографічної школи. На останній стадії знаходиться розробка ініційованого комісією проекту ухвали «Про порядок проектування і спорудження творів монументально – декоративного мистецтва».Перейменовано Муніципальний театр у театр ім. Лесі Українки.

«З перших днів діяльності комісія визначила чіткі пріоритети у фінансуванні громадських організацій і формуванні бюджету. Серед загальноміських заходів на 2011-2014 рр. та соціально-культурних проектів у 2011-14 роках не було закладено бюджетних коштів на жоден проект з комерційною складовою. Підтримку отримували дитячі колективи, громадські організації, проекти, що формують культурне обличчя міста, новаторські та інноваційні проекти», - повідомив Ярослав Музичко.

З його слів, ініційовано збір дитячої літератури для першого українського дитячого садочка в Римі, внаслідок чого садочки з назвою «Веселка» у Римі і у Львові отримали від Національного видавництва «Веселка» дитячих книг на суму по 50 тис грн.(майже 7500 шт.)кожний,а також налагодили між собою співпрацю.

Серед знакових подій Ярослав Музичко відзначив участь голови комісії у складі офіційної делегації України у круглому столі в Бундестазі ( ФРН )у червні 2013 року, де було представлено інвестиційний і туристичний потенціали м.Львова; участь голови комісії у Х Світовому конгресі українців на круглому столі IVміжнародного конгресу «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті», присвяченого 200-річчю з дня народження Т. Шевченка та участь у семінарі ЛОДА «Роль емігрантів в розбудові нової Української держави» 16 жовтня 2014 року у м. Львовіта формуванні резолюції.

На переконання голови комісії культури, за час роботи комісії виробився конструктивний діалог та налагодилась співпраця і взаємодія з виконавчими структурами ЛМР: з Заступниками міського голови, з начальниками Управління культури, Управлінням туризму, Управлінням інформаційної політики і зовнішніх відносин, Управлінням архітектури, Управлінням охорони історичного середовища та ін. У значній частині засідань комісії брали участь журналісти ЗІК та газети «Ратуша», що забезпечувало прозорість, оперативну поінформованість і контроль громадськості за прийняттям рішень.

Як повідомив Ярослав Музичко, найбільш гострою проблемою у роботі комісії залишається недостатність виділених коштів на галузь культури, що є об’єктивною причиною недофінансування закладів культури та громадських організацій. Як наслідок – не втілюються актуальні і цікаві проекти та заходи, що могли б стати привабливими не тільки для туристів, а й для культурного розвитку громади Львова. З цієї ж причини не забезпечуються надбавки працівникам театрів зі статусом «академічний».Це породжує гостру критику з боку громадськості і ЗМІ на адресу комісії.Незважаючи на труднощі та проблеми у фінансуванні галузі культури, члени постійної депутатської комісії культури, промоцій, ЗМІ та туризму будуть докладати всіх зусиль для подальшого розвитку культури м.Львова».

Член комісії культури, промоцій, засобів масової інформації та туризму, Генеральний директор  Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької Тадей Едер, висловив стурбованість станом сучасної української культури.

«Якщо ми хочемо зараз йти у Європу, то повинні стати європейцями. Адже європейське мистецтво має уже свої напрацьовані закони, традиції. А ми хочемо йти туди із своїми законами, то нас не приймуть такими, якими ми є. У той же час,  в Україні є дуже талановиті артисти. Немає в світі театрів, де б не виступали українці. Але чому ми свій Божий дар маємо віддавати іншій державі? При Європарламенті створено об’єднання «Опера-Європа». У це об’єднання входить лише один театр з України – Львівський театр опери та балету. Ми можемо виходити на трибуну і говорити патріотичні промови, але на цьому все закінчується. А фінансування галузі культури – нульове».

Олег Березюк, депутат Верховної Ради України назвав успішною роботу комісії культури, промоцій, засобів масової інформації та туризму за минулий рік. 

«Спільними зусиллями комісія культури разом з управлінням культури ЛМР знайшла можливість відремонтували театр Курбаса, ми  врятували театр Лесі Українки. І тепер там фантастичні вистави, афіші.

Наші діти почали в музеях уроки проводити. Наприклад, уроки біології. Дякуючи нашій роботі, у Львові музеї стали частиною нашої туристичної гордості. Вони почали застосовувати нові форми роботи з відвідувачами. І їх треба пропагувати. У Львові створили цей феномен. На часі - закони про меценацтво і про приватне публічне партнерство – це закони в першому ешелоні прийняття Верховною Радою. Бо там лежать ресурси на освіту і культуру». 

Довідка.Постійна депутатська комісія культури, промоцій, засобів масової інформації та туризму утворена на підставі ухвали Львівської міської ради № 7 «Про утворення постійних комісій Львівської міської ради» від 02.12.2010.Комісія працює згідно з Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламентом Львівської міської ради 6-го скликання та Положенням про постійні депутатські комісії.

До складу комісії входять: голова комісії Музичко Ярослав Йосифович, заступник голови комісії Семущак Тарас Романович, секретар комісії Макітра Святослав Романович, а також члени комісії: Едер Тадей Олександрович, Країнський Анатолій Романович, Олійник Орест Володимирович та Щеглюк Василь Романович.