Відсоткова філантропія: представлено законопроект про підтримку неприбуткових організацій
Новини
У Києві відбулась  прес-конференція на тему «Відсоткова  філантропія як механізм державної  підтримки неприбуткових організацій». У заході взяли участь Наталія Алексєєва, заступник начальника управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради, Світлана Куц, голова правління інформаційно-аналітичного Центру Філантропії та народні депутати України Володимир Стретович (НУНС) і Степан Курпіль (БЮТ).  
 
Механізм, що пропонується до запровадження законопроектом «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій», у практиці іноземних держав отримав назву “відсоткова філантропія“ і полягає в тому, що платник податку на доходи фізичних осіб (ПДФ) має право переадресувати певний відсоток (%) свого податку, який вже є сплачений до відповідного бюджету, на суспільні потреби – безпосередньо до організації, яка займається вирішенням суспільної проблеми.  
 
Як зазначила автор цього законопроекту Наталія Алексєєва, причина підготовки такого документу – це не тільки успішна практика Східної Європи, але й обставини, що сьогодні існують в нашій державі, які й стали вагомими причинами підготовки, адже на сьогоднішній момент немає законодавчого механізму, який стимулював би благодійництво для фізичних осіб.  
 
У даному законопроекті термін «відсоткова філантропія» отримав назву трансфер податку. Трансфер податку може бути здійснено резидентом, який має ідентифікаційний код, заповнив декларацію, з відповідним додатком, де вказав назву неприбуткової організації. Щороку він може скерувати трансфер податку (2 %) лише на користь однієї неприбуткової організації. «Саме завдяки такому механізму громадські організації мають стати більш публічними, структуруватись та визначитись у сфері діяльності», - вважає Наталія Алексєєва.  
 
Законопроект уже зареєстрований у Верховній раді народними депутатами С. Курпілем (БЮТ), П.Писарчуком (Партія регіонів), В.Стретовичем (НУНС). «Цей законопроект підтримали представники трьох найбільших сил, які є у Верховній Раді і це є запорукою того, що він може бути підтриманий більшістю, яка є у Верховній Раді, а не опозиційними силами», - наголосив народний депутат від фракції БЮТ Степан Курпіль. За його словами, проходження цього законопроекту буде непростим, тому що у його важливості потрібно буде переконати провладну коаліцію. "Також потрібно буде переконати і уряд, і податкову адміністрацію, що це є важливий законопроект і, нехай невеликий, крок на шляху європейської інтеграції України"  - додав парламентарій.  
 
Володимир Стретович (НУНС)  запевнив громадськість  у тому, що буде докладати усіх зусиль для того, щоб цей законопроект побачив світ: «Це є правильний шлях, європейський, третій шлях, який приведе до трансформації суспільства в цілому, коли багаті поділяться з бідними, а ті, що бажають допомогти тому, хто потребує, зроблять це в абсолютно легальний спосіб за допомогою державного органу, яким є Податкова адміністрація». 
 
Ця норма  підтримки громадського сектору довела свою життєздатність в Угорщині, Словаччині, Румунії, Польщі та Литві. Голова управління інформаційно-аналітичного «Центру філантропії» Світлана Куц підкреслила, що у Словаччині громадські організації минулого року залучили понад 3 млн. євро, а в Угорщині залучають понад 500 тис. євро щорічно. «Завдяки цьому можна конкретно цільовим чином допомогти реалізувати абсолютно цікаві ініціативи, ініціативи потрібні суспільству, які можуть стати проривом, і це відбувається сьогодні у країнах східної Європи», -  зауважила Світлана Куц. 
 
Учасники  заходу закликали політичну еліту  та громадськість усвідомити, що без  розвиненого третього сектору будувати цивілізоване суспільство вкрай  важко.   

Довідка

Під час IІ Екуменічного Соціального Тижня (жовтень, 2009 р.) з ініціативи Інституту Екуменічних Студій та за участі організацій громадського сектору групою юристів-експертів був розроблений проект Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій”.

Фото: www.imget.ru