Програма Республіканської Християнської Партії
Республіканська Християнська Партія

Республіканська Християнська партія створена 1 травня 1997 року на Установчому з’їзді у м.Києві.

Свої ідейні витоки РХП бере з національно-визвольного та правозахисного руху і веде свій родовід від Української Громадської групи сприяння виконанню Гельсінкських угод (УГГ), створеної 9 листопада 1976 року. За оприлюднення фактів порушення прав людини в СРСР 24 її члени були ув`язнені за звинуваченням у "проведенні антирадянської агітації й пропаганди".

Усього в Групі за час її існування було 46 осіб, 43 з них - політв'язні, на страсному рахунку яких понад 550 років неволі. Серед них засновники РХП, відомі громадські та політичні діячі голова Групи письменник Микола Руденко, Михайло Горинь Василь Овсієнко та інші. На початку 80-х років діяльність Групи в Україні була фактично припинена репресіями. Діяло її Закордонне представництво (Петро Григоренко, Надія Світлична, Леонід Плющ).

Члени Групи Олекса Тихий, Юрій Литвин, Валерій Марченко та Василь Стус загинули в неволі в 1984-85 рр.

З ініціативи звільнених під час "перебудови" політв`язнів Українська Гельсінкська група в кінці 1987 року відновила свою діяльність. 7 липня 1988 року на багатотисячному мітингу у Львові було оголошено про створення на її основі Української Гельсінкської Спілки (УГС), опубліковано її Декларацію і Статутні принципи.

УГС відкрито пропагувала ідею незалежності України. Угеесівці стали ядром Товариства політв'язнів, Товариства української мови, "Меморіалу", правого крила Народного Руху України.

Визначною була роль УГС у всеукраїнських акціях, спрямованих на пробудження національної свідомості та консолідацію нації - "Ланцюг єднання", 500-ліття Січі Запорозької, Конгрес національних меншин в Одесі, "дитяча дипломатія". Ініціаторами й безпосередніми організаторами їх були Михайло Горинь (тоді Голова Секретаріату Руху) та Микола Поровський (тоді Голова Координаційної Ради, член Центрального Проводу Руху).

Навесні 1990 року УГС узяла участь у виборах. 10 її членів стали депутатами Верховної Ради УРСР, понад 200 - депутатами місцевих рад. У Верховній Раді була створена опозиційна компартії "Народна Рада" (співголова Михайло Горинь, Координатор Микола Поровський). Діяльність УГС явно вийшла за межі правозахисної організації. Назріла необхідність реорганізувати її в політичну партію. Установчий з`їзд відбувся 29-30 квітня 1990 року в Києві. Він постановив створити Українську Республіканську партію, визначив її мету відродження української нації та посідання нею гідного місця серед вільних націй світу, розбудову Української соборної самоcтійної держави як неодмінну умову політичного, економічного й духовного поступу українського народу, піднесення його добробуту, утвердження демократичного ладу та розвитку громадянського суспільства.

В жовтні 1995 року на VІ з`їзді з ініціативи Почесного Голови було обрано нове керівництво УРП. Невдовзі новообране керівництво стало порушувати внутрішньопартійну демократію, етичні норми. Це особливо виразно виявилося на VІІ з`їзді партії, який відбувся в грудні 1996 року. Нове керівництво згорнуло гласність у партії, зруйнувало фракцію "Державність" у Верховній Раді, відступилося від правоцентристських ідеологічних засад, стало висувати лівацькі, псевдореволюційні гасла.

Для відновлення партії на її традиційних засадах була створена ініціативна група у складі М.Горбаля, М.Гориня, Л.Горохівського, Л.Кононко, В.Овсієнка та М.Поровського. 21 березня було створено Організаційний комітет підготовки установчого з'їзду юридично нової партії та схвалено запропонований М.Поровським проект Декларації про створення Республіканської Християнської партії, покликаної продовжити традиції УГГ-УГС. Запровадження з ініціативи М. Поровського до назви партії означення "християнська" засвідчило прагнення засновників увиразнити обличчя партії та запровадити до принципів партійної діяльності засади християнської моралі.

Оргкомітет постановив скликати Установчий з`їзд РХП 1 травня 1997 року. 512 делегатів представляли 5742 прихильників з організацій та оргкомітетів, які діяли в 21 області. З`їзд постановив створити Республіканську Християнську партію, прийняв її Статут і Програмові засади, низку ухвал та інших документів.

З`їзд обрав Головою РХП народного депутата України Миколу Поровського, Першим заступником Голови - народного депутата Миколу Горбаля, заступниками - Тамару Просяник, Василя Овсієнка, Віталія Бондзика. Рада партії обрала Центральний Провід, призначила Головою Секретаріату Юрія Луціва.

РХП визначила своєю метою розбудову Української самостійної соборної держави з ринковою економікою та зміцнення національної безпеки як неодмінної умови політичного, економічного та духовного поступу й консолідації українського народу, піднесення його добробуту, утвердження демократичного ладу, становлення соціальної справедливості та розвитку громадянського суспільства з тим, щоб Україна посіла гідне місце серед вільних народів світу.

Установчий з'їзд задекларував визначальними для республіканців-християн такі ідеї та принципи:
- національне і християнське відродження України;
- консолідація українського народу;
- захист гідності та безпеки людини і громадянина, прав й свобод, закладених у Конституції України, Загальній декларації прав людини ООН, інших міжнародних документах, які діють на території України;
- утвердження приватної власності як основи економічної незалежності та політичної свободи особи;
- пропаганда об`єднання діючих в Україні Православних Церков у єдину Помісну Українську Православну Церкву та єднання всіх національних християнських Церков України в ім`я процвітання українського народу;
- протидія імперському впливові, здійснюваному через церковно-релігійні структури.

З перших днів свого існування партія розгорнула активну діяльність.

2 травня відбувся Установчий з`їзд молодіжної організації РХП, яка прийняла назву "Республіканська Християнська Молодь". У рамках програми РХП "Виховання національно свідомої, духовно багатої та фізично здорової молоді" та щоб зміцнити молодіжну організацію, з 28 червня по 6 липня 1997 року РХМ провела таборування в Карпатах, на якому проводилося навчання-підготовка молодіжних лідерів. У ньому взяли участь 62 представники 15 областей України.

Восени 1997 РХП скликала з'їзд своєї жіночої організації.

Центральний Провід РХП започаткував серію конференцій "Розвиток міжрегіональних ділових зв`язків - шлях до утвердження економічної незалежності України". У першій такій конференції, що відбулася 15-17 липня 1997 року в Івано-Франківську, взяли участь представники ділових кіл Дніпропетровщини, Львівщини, Тернопілля, Донбасу та Києва. Вони уклали між собою низку контрактів.

24 липня 1997 року Міністерство юстиції України зареєструвало Республіканську Християнську партію, реєстраційне Посвідчення № 886.